"משבר:

1. כיסא שהיו מושיבים עליו את היולדת בשעת הלידה.

2. מפנה חד לרעה".

לקוח מתוך מילון כנעני.

nathan-dumlao-wvvw_vl1AgY-unsplash.jpg

רגעי האושר הם אבני ההתפתחות, תשתית הצמיחה. באותה מידה עשויים להיות כך גם רגעי המשבר.

הורות היא חוויה שאין דומה לה. תפקיד חיים שיכול להיות קסום ומרגש, במצבים אחרים מורכב ומאתגר. הורות מיטיבה מעודדת צמיחה ורווחה נפשית, אך על פי רב אין הורות ללא קשיים, ומשברים הם חלק מהתהליך. עם חלקם הורים מתמודדים בצורה יעילה בכוחות עצמם, אך כאשר יש קושי להתמודד, ובמצבים מלחיצים של תקיעות או רגרסיה כדאי להרחיב את המבט ולהגביר מודעות באמצעות הדרכה ויעוץ.

להורות פנים רבות – אינספור צירופים של אישיויות, תפיסות ומצבים – והיא מתרחשת תוך כדי תנועה, לכן אין הדרכה ידועה מראש. וכפי שכל טיפול הוא עולם ומלואו, אין מפגש הורים – מטפלת אחד דומה למשנהו. יחד עם זאת, קיימים עקרונות מנחים וידע עולם בתחום.

מטרת ההדרכה, הטיפול והייעוץ להורים, למצוא דרך משותפת שמתאימה להורות הזאת להתגבר על משברים ולצמוח מהם; דרך שתהיה מבוססת הן על ידע מתחום הפסיכולוגיה והחינוך והן על חשיבה והתאמה למשפחה הספציפית. דרך שבה ייווצרו במשותף שינויים תפיסתיים - רגשיים שיובילו להתפתחות בתפקוד ובחוויה.

סוג ואורך הטיפול גמיש ומשתנה בהתאם לצרכים. יש אפשרות להדרכה וטיפול מקוון מרחוק.

טיפול בהורות מבוסס קשיבות - גל שלישי: מומלץ! גישה טיפולית שמטפחת בקרב הורים נוכחות ומודעות לרגע הזה עם יכולת התבוננות חומלת, סקרנית ואוהדת בהתרחשויות ובאינטראקציות המתרחשות כאן ועכשיו, באופן שמאפשר מרחק פסיכולוגי מיטיב והפחתת תגובתיות בסיטואציות מאתגרות עם ילדים. טיפוח גמישות ומעבר מעמדה נמנעת לעמדה מקבלת ומתקרבת, גיבוש פעולות מחויבות (parental committed actions) בהתאם לאיכויות וערכים משמעותיים נבחרים (parental values).